Obraťte se na rodinu a přátele

Máte opravdu dobrý nápad na podnikání? Mluvte o něm. S rodinou, s přáteli, s kýmkoliv, kdo by se pro něj mohl nadchnout podobně jako vy. Jestliže vám ale nakonec někdo nabídne pomoc, nepřistupujte k ní jako k samozřejmosti a projevte svoji vděčnost. Zároveň byste si měli dohodnout výši splátek a úroků, které dobrodinci za poskytnutí finančních prostředků zaplatíte. Díky tomu předejdete případným rodinným sporům a nedorozuměním.

Hledejte investora

Kromě rodiny můžete oslovit i někoho**, kdo má peníze** a hledá, kde by je mohl efektivně zhodnotit, tedy investora. Musíte ho ale přesvědčit, že právě váš nápad je ten, který jeho vložené prostředky zhodnotí. A to nemusí být úplně snadné. Naštěstí máte možnost poohlédnout se po společnostech, které se přímo na podporu začínajících podnikatelských projektů zaměřují. Mezi nimi můžeme jmenovat například agenturu Czech Invest anebo web czechstartups.org.

Jaký je rozdíl mezi investorem a společníkem?

Na rozdíl od investora, který pouze vloží do vašeho projektu své peníze a praktická stránka podnikání je na vás, společník s kapitálem se o váš projekt aktivně zajímá a dokonce vám v jeho rozvoji může pomoci. Odměnou mu je samozřejmě podíl na vaší společnosti. Jak vysoký bude, záleží pouze na vaší dohodě. Rozhodně se ale vyplatí vše ošetřit smluvně, aby později nedošlo ke zbytečným hádkám. Nenechte se ale společníkem natlačit k rozdělení podílu a kompetencí na půl. Jako autor nápadu máte právo na to, ponechat si více než 50 % podíl, využijte toho. Jestliže společníkovi nabídnete větší podíl, než budete mít vy, bude mít jeho slovo větší váhu, než to vaše a časem vás může z firmy šikovně vystrnadit.

Kde si Češi nejčastěji půjčují peníze?

Podle výzkumu České bankovní asociace si někdy půjčilo peníze zhruba 60% Čechů. Nejčastěji si lidé půjčují v bance, případně jdou za rodinou či přáteli. Kromě toho jsou ale také velmi oblíbené nebankovní půjčky a zaměstnavatelé. Podrobný přehled toho, kde si lidé půjčují, přinášíme v grafu níže:

zdroje půjček

Kde si lidé nejčastěji půjčují. Zdroj dat: Česká bankovní asociace (cbaonline.cz)

Vyhlaste na svůj projekt sbírku

Za na první pohled složitým slovem crowfunding se vlastně ukrývá veřejná sbírka. Jako autor projektu máte prakticky 3 úkoly:

  • Vyčíslit částku, kterou budete potřebovat do začátku projektu.
  • Detailně popsat váš záměr a zadat ho na některý server, který crowfunding poskytuje.
  • Nabídnout dárcům nějaký zajímavý produkt, kterým kompenzujete jejich dar.

Výhodou tohoto přístupu je zároveň i to, že již na počátku vašeho projektu zjistíte, jestli je o něj mezi lidmi zájem a jestli se vůbec má smysl do něj pouštět. Počítat ale musíte s tím, že pokud se vámi stanovenou částku nepodaří vybrat celou, peníze se dárcům vrátí a vy nedostanete nic. I u nás již fungují crowfundingové servery, například Startovač nebo HitHit.

Peer to peer půjčky

Na komunitním principu funguje i další možnost, kterou lze financovat vaše podnikání. Tou jsou P2P půjčky, které fungují tak, že se na vaši půjčku složí několik drobných investorů. Z pohledu klienta se prakticky jedná o klasickou půjčku, k níž má nastaven splátkový kalendář a zaplatí za ni úrokem. Ten je však obvykle výrazně nižší než v případě jiného typu půjčky a navíc o půjčku mohou tímto způsobem požádat i tzv. rizikoví klienti. Výše rizika je pak investorům, tedy těm, kteří peníze zájemci poskytnou, kompenzována vyšším úročením půjčky. Typickým příkladem portálu poskytujícího tento typ služeb je Zonky.

systém vyplácení půjček

Možnosti financování pro začínající a zkušené podnikatele

Vydejte se pro bankovní půjčku

Bankovní půjčka pro podnikatele stále představuje tradiční způsob, jak získat peníze na rozjezd. Z hlediska fungování společnosti jde také o poměrně bezpečnou variantu, protože bankéři obvykle nemají zájem o podíl ve společnosti a vy tak můžete očekávat, že vše bude bezpečné a transparentní. Vše je ale vyváženo složitostí jednání s bankou. Zájemce o bankovní půjčku musí doložit celou řadu dokumentů, z nichž bude patrné, jakou návratnost lze u vašeho projektu očekávat a zda máte vůbec šanci na trhu uspět. Také byste měli mít připravena zadní vrátka v případě, že váš projekt zkrátka neprorazí. Poněkud jednodušší situaci budou mít v tomto ohledu podnikatelé, kteří za sebou mají již nějakou historii, to znamená, že byli například společníky ve firmě a nyní chtějí budovat něco vlastního.

Co si připravit předtím než se vydáte na jednání do banky?

Jestliže usoudíte, že právě bankovní půjčka je tou cestou, kterou chcete jít při řešení financování vašeho podnikatelského nápadu, bude potřeba se před jednáním s bankou vybavit mnoha důležitými dokumenty. Které to jsou?

  • Podnikatelský záměr neboli business plan je klíčovým dokumentem, který by měl obsahovat nejen předmět podnikání, ale také předpokládaný zájem o výsledky vaší činnosti. Měl by v něm být vyčíslena výše počáteční investice a také doba, za kterou se budete schopni dostat do černých čísel. Rozhodně v něm neopomeňte zmínit také vaše dosavadní zkušenosti jak s podnikáním, tak s oborem, do něhož se chystáte vstoupit. Popište svoje zázemí, jaké máte strojní vybavení, prostory a finance a nezapomeňte ani na samotnou finanční rozvahu.

  • Připravte si ručitele. Ten se hodí zejména v situaci, kdy za sebou nemáte žádnou historii splácení půjčky, ze které by banka mohla soudit na vaši solventnost. Ručit můžete nemovitostí anebo můžete zkusit oslovit ručitele. Ne každý však disponuje bohatým strýčkem.

  • Doklad o vaší bezdlužnosti je nutnou podmínkou pro to, aby se vaší poptávkou půjčky banka vůbec zaobírala. Počítejte také s tím, že si vás banka důkladně proklepne v registrech dlužníků a zajímat se také bude o to, zda náhodou nedlužíte něco zdravotní pojišťovně či finančnímu úřadu. Případné resty v této oblasti je proto vhodné vyřešit ještě předtím, než se vůbec do banky vydáte.

Stále je tu nebankovní půjčka

V případě, že vám v bance dají košem, nemusíte ještě házet flintu do žita. Stále máte k dispozici poměrně širokou nabídku nebankovních půjček, které jsou vám k dispozici ve srovnání s ostatními zdroji za poměrně benevolentních podmínek. Půjčit si můžete od několika tisícpo miliony korun. Většinu nebankovních půjček seženete navíc snadno online. Vyplňte náš formulář a zjistěte ještě dnes, kolik si můžete půjčit.