Pro všechny, kterým banka nepůjčí

Každý žadatel na půjčku v bance nedosáhne. Příčin je mnoho, některé z nich lze ovlivnit, jiné změníte jen stěží. Na bankovní půjčku můžete rovnou zapomenout, máte-li záznam v rejstříku dlužníků nebo jste-li bez pravidelného příjmu. Banky považují za nejisté také živnostníky, kterým v některých případech sice půjčí, ale překvapením je často velmi vysoký úrok. Lidé, kteří jsou ochotni splácet a mají z čeho, pro banku ale nejsou dostatečně bonitní, mohou zažádat o půjčku osoby s dostatečným kapitálem, které naopak na poskytnutí půjčky rádi vydělají. P2P půjčky jsou tak oboustranně výhodným byznysem. Zájemce o půjčku dostane finanční prostředky za velmi výhodných podmínek a poskytovatel půjčky své prostředky zhodnotí více, než kdyby je nechal ležet na běžném bankovním účtu nebo investoval do termínovaného vkladu.

Jak fungují P2P platformy?

Zájemce o půjčku se zaregistruje na konkrétní platformu, jako příklad můžeme uvést Zonky, které je u nás v tomto způsobu půjčování finančních prostředků průkopníkem, a sepíše proč a na co chce půjčit. Lidé, kteří mají zájem půjčku poskytnout, si jeho příběh přečtou a jestliže je zaujme, prostřednictvím platformy mu peníze na jeho záměr půjčí. V mnoha případech se na jednu půjčku skládá několik poskytovatelů. Jakmile se dosáhne v součtu požadované sumy, půjčka začne existovat.

S jakými riziky je potřeba v případě peer to peer půjček počítat?

Pro zájemce o půjčku téměř žádná rizika při získávání prostředků prostřednictvím P2P platforem nehrozí. Jiné je to v případě investorů. Ti totiž nejsou chráněni a poskytnou-li své prostředky osobě, která je nedokáže splatit, jednoduše jim hrozí, že o ně přijdou. Bránit se mohou pouze v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele a pomoc jim poskytne Česká obchodní inspekce. Riziko lze ovlivnit víceméně pouze promyšlenou volbou toho, komu investor prostředky půjčuje. Některé platformy najely v rámci ochrany investorů na tzv. credit risk systém, jehož úkolem je sledovat dlužníky a bonitu případných zájemců o půjčku. Každá žádost o zapůjčení prostředků je navíc také pečlivě schvalována zaměstnanci platformy, takže k zájemcům o poskytnutí prostředků by se měly dostat již jen prověření zájemci o půjčku.

Výhodné úrokové sazby pro obě strany

Výše úroku v případě P2P půjček není pevně dána a liší se v závislosti na specificích konkrétního případu. Riziková investice sebou přináší vysoký úvěr a naopak. Obecně však jsou úvěry u P2P půjček ve srovnání s ostatními typy úvěrů pro zájemce o půjčku výrazně výhodnější. Mírnější jsou také podmínky pro schválení žádosti a samozřejmostí je férové jednání bez skrytých kliček. I o výši poplatků je v tomto případě žadatel informován předem. Poplatek je ale stržen až v době realizace půjčky.

Jaké jsou přednosti a nedostatky P2P půjček?

Půjčky lidem od lidí nabízejí pro žadatele i investory celou řadu výhod, kvůli nimž stojí za to o nich uvažovat. Jde především o:

  • Benevolentní podmínky při schvalování žádosti.
  • Možnost investovat a zhodnotit i menší objem finančních prostředků.
  • Nižší úrok než v bance i u nebankovních poskytovatelů půjček.
  • Úplná absence skrytých poplatků.
  • Na jednu půjčku se může složit více investorů.
  • Možnost zajímavého způsobu diverzifikace investičního portfolia.

P2P půjčky samozřejmě mají i své nevýhody. Ty ale nejsou tak zásadní, aby žadatele od tohoto typu úvěru odradily. Žádost o půjčku nemusí být nutně schválena každému žadateli. Čím je zájemce méně bonitní a čím více hrozí nesplacení půjčky, s tím vyšším úrokem musí počítat. Ve hře je samozřejmě i výše zmiňované riziko pro investora.