Většina energií, komodit a koneckonců i akcií zaznamenala véčkový trend

Na pořadu dne byl tedy prudký propad cen po nařízení vládních opatření 12. března letošního roku, který pokračoval u některých komodit a energií až do konce měsíce. Když začínalo být jasné, že si s krizí poradíme, začala postupně cena finančních aktiv růst. Tento průběh krize poznamenal většinu akcií, komodit i energií. Například elektřina se v průběhu krize dostala na přibližně 85 % své ceny z 11. března a aktuálně se vrací na předkrizovou cenu. Jednu z mála výjimek z tohoto trendu představují vzácné kovy, především zlato. Ty se stejně jako při většině jiných krizí dostávají na pořad dne a investoři je považují za jeden ze způsobů zajištění svých prostředků v nejisté době. Konkrétně na zlato má také vliv cena amerického dolaru, přičemž jeho pokles znamená růst ceny zlata a naopak.

Co ovlivnilo pokles cen elektřiny?

V souvislosti s krizí se utlumil provoz podniků, které v menší míře spotřebovávaly elektrickou energii. Díky tomu došlo k poklesu poptávky a tedy i spotřeby silové elektřiny. Pokles byl ale tak krátkodobý, že na něj dodavatelé snížením cen většinou nestihli ani zareagovat. Pro domácnosti se tedy žádná výrazná změna nechystá. Aby měl levnější elektřinu i koncový uživatel, muselo by dojít k dlouhodobějšímu snížení cen na burzách, které by mělo vliv na nákup energií obchodníky. Převážná většina z nich totiž nakupuje energie předem, aby je prudké burzovní výkyvy příliš neovlivnily.

Dobrou zprávou je, že se alespoň nechystá předpokládaný růst

Ještě předtím než světovou ekonomikou otřásla v základech pandemie koronaviru, předpokládali analytici růst burzovních cen elektřiny a na něj navázaný růst cen i pro domácnosti. Jak se zdá, když současná krize nedokáže pohnout s cenou elektřiny pro drobné spotřebitele směrem dolů, alespoň se postará o její stagnaci. Ještě 11. března se cena elektřiny na pražské burze pohybovala lehce přes 45 euro/MWh. Po výrazném neplánovaném poklesu se v současné době k této hodnotě opět vrací a koncem května se aktuálně obchoduje za něco málo přes 42 euro / MWh.

Ekonomický vliv koronaviru lze očekávat s jistou setrvačností

Kontrakty na příští rok je tedy možné aktuálně nakupovat za mírně nižší cenu než před krizí. Ekonomické důsledky koronaviru ale ještě plně nejsou vyčísleny a je nelze vyloučit, že s energetickým trhem a burzovní situací ještě výrazně zamávají. Prozatím se ale nic závažného nekoná. Odpověď na to, jak moc zasáhla krize do životů států i jejich občanů přinese období okolo konce tohoto roku, kdy je možné, že obchodníci přijdou se zajímavými slevami. Podobná situace, kterou lze přirovnat ke klidu před bouří, se vyskytuje i na trhu s hypotékami, které zatím výrazně nezlevňují, ale na konec roku se podle hypotečních specialistů pokles očekává.