Jestliže se pro koupi i v této těžké době rozhodnete, máte hned několik možností financování. Platbu vozidla vlastními finančními prostředky si mnoho z nás nemůže dovolit, nabízí se ovšem tři alternativní varianty, jak nákup nového vozu financovat. Jedná se o spotřebitelský úvěr na auto, finanční leasing a operativní leasing. Čím se od sebe liší?

Spotřebitelský úvěr na auto neboli autopůjčka

Spotřebitelský úvěr na auto je formou půjčky, mezi jejíž výhody patří okamžité vlastnictví vozu kupujícím. Toho nabývá ihned po podpisu smlouvy. Pokud je navíc kupující podnikatelem, má možnost nárokovat si odpočet 21% DPH již při zahájení splácení úvěru.

Mezi nevýhody tohoto typu půjčky patří poměrně přísné podmínky pro její získání. Ty způsobují, že spousta kupujících na ni nedosáhne. V případě, že kupující žádá o spotřebitelský úvěr u banky nebo nebankovní instituce, je prověřován jeho pravidelný příjem u zaměstnavatele, případná exekuce, zda není v insolvenci či oddlužení. Banka si o něm také zjišťuje, zda nedluží finanční prostředky jiné bance, a jaké jsou jeho současné finanční závazky. Povinnost ověřit bonitu klientů je dána zákonem, ten ale již neuvádí zcela přesné podmínky a způsob.

Auto na splátky bez registru?

Mimoto stále existují některé nebankovní společnosti, které poskytují tyto půjčky i zákazníkům s negativním záznamem v registru. Nebankovní půjčky jsou většinou spojeny s vyššími úroky než půjčky u bankovních společností. Proto je důležité, aby si i sám věřitel vše dobře spočítal a promyslel, zda bude schopen půjčku řádně splácet.

Další alternativou, jak dosáhnout na vysněné auto, je finanční nebo operativní leasing.

Auto na leasing - Jaký typ leasingu vybrat?

1 Finanční leasing

Finanční leasing funguje obdobně jako spotřebitelský úvěr. Kupující si půjčí od leasingové společnosti peníze, které jí poté měsíčně splácí. Hlavními výhodami finančního leasingu jsou nižší měsíční splátky a přenesení odpovědnosti za pojištění a administrativu (včetně povinného ručení a havarijního pojištění) na leasingovou společnost.

Ale i nevýhod je celá řada. Majitelem vozidla se stává po podpisu smlouvy leasingová společnost. Kupující nabývá vlastnictví vozidla až po poslední splátce. Dalším záporem je nutnost úhrady akontace, která se liší podle společnosti. A to nejhorší nakonec - pokud leasingová společnost zkrachuje, nemá kupující na vozidlo žádný nárok!

2 Operativní leasing

Rozhodne-li se kupující pro operativní leasing, má auto v podstatě v nájmu. Mezi klady tohoto typu leasingu patří, že odpovědnost prakticky za vše spojené s provozem vozidla leží na leasingové společnosti. Kromě pojištění jde o servis vozu, výměnu pneumatik a opravy. Vozidlo klientům vymění za nové vždy po 3 - 5 letech. Při podpisu smlouvy není požadována akontace.

Operativní leasing omezuje kupující v několika ohledech. Kromě toho, že vozidlo smí užívat jen osoba uvedená ve smlouvě, leasingová společnost stanoví i limit počtu najetých kilometrů za určité časové období, zpravidla měsíc či rok.

Pozor finanční plánování a na schopnost splácet

Při výběru vhodného financování koupě nového vozu berte v úvahu především svou schopnost splácení a nastavte si měsíční splátku v přijatelné výši. Zvažte také, zda máte dostatečnou finanční rezervu na splátky i v případě, když vám vypadne příjem. Nezapomeňte přitom, že samotný provoz auta je velký žrout peněz, ať už v podobě benzínu, údržby a servisu vozidla, poplatků za povinné ručení či pojištění.