Žijte na šťastnější planetě

Závidíte všem, kteří si žijí jako v bavlnce, mají na všechno dost peněz a netrápí je nedostatek ani nejistota? Váš život je oproti tomu možná plný nejistot - děsíte se každé další složenky, při nákupu musíte pořád počítat, dětem upíráte školu v přírodě i zájmové kroužky a večer se vám honí hlavou, jestli budete mít příští týden vůbec na jídlo.

Dostat se do takové prekérní životní situace je přitom snazší než byste čekali. Stačí jedno špatné rozhodnutí a máte dluhy, mizivé příjmy, přátelé se od vás odvrátí a stát se tváří, jako byste neexistovali. Jednou z cest, jak se pokusit dostat zase zpátky do normálu, proto může být půjčka bez registru. Ale je potřeba nejít do ní po hlavě a bez řádného rozmýšlení.

Umoříte půjčky půjčkou?

Půjčka bez registru je určena pro lidi, kteří už mají dluhy, co pořád splácí a asi je splácí špatně. Leckdy se omeškají se splátkou, problémy s neschopností splácet už mockrát řešili s poskytovatelem půjčky, hrozila jim exekuce nebo se do ní přímo dostali.

Vše o jejich finanční minulosti přitom zůstává zaznamenáno v registrech dlužníků. V některých registrech se informace o půjčkách uchovávají po tři roky, v jiných dokonce čtyři. A jsou tam jak ty pozitivní, tak i ty negativní. S negativními jste přitom bez šance vzít si další půjčku. Ale některá nebankovní půjčka se přesto profiluje jakožto půjčka bez registru.

Do registru se nahlíží vždy

Svitla vám naděje, že nebankovní společnost, která nabízí půjčku bez registru, nebude na registry vůbec koukat a neuvidí vás tam? Omyl. Od roku 2016, kdy vešel v platnost zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, musí každý poskytovatel půjček do registrů dlužníků nahlížet. Ale to, jak s informacemi z registrů naloží, záleží stále na konkrétní bankovní nebo nebankovní společnosti. A některá nebankovní půjčka je proto stále vedena jakožto půjčka bez registru – neboli u ní na informacích v registru nezáleží.

Zkusit to můžete

Potřebujete nutně peníze a nikdo z vašich známých vám nepůjčí? Do výplaty je daleko a úspory nemáte? Víte, že byste půjčku zvládli splácet? V tom případě může být půjčka bez registru vaše šance.

Počítejte ale s tím, že půjčka bez registru má obvykle vyšší úrok a RPSN, což je jakási daň za vaše hříchy zaznamenané v registrech dlužníků. Znamená to, že nakonec hodně peněz přeplatíte. Jste-li s tím srozuměni a víte, že jinde vám nepůjčí, můžete to zkusit. Ale jakmile jednou podepíšete smlouvu, už nemůžete couvnout a budete muset všechny půjčené peníze včetně sjednaných úroků a dalších poplatků vrátit.

Příjmy jsou potřeba

Na závěr ještě jedno upozornění – fakt, že vám někdo půjčí peníze, aniž by se děsil vaší negativní splátkové minulosti, je často podmíněn nutností doložit vaše příjmy. Na jejich základě poskytovatel půjček jasně vidí, zda budete mít na splátky. Někdy stačí výpis z bankovního účtu, jindy výplatní páska.

Jen málokdy uspějete se žádostí, pokud budete mít nedostatečné příjmy. A pokud máte příjmy nízké, požádejte raději o nižší půjčku – tím se zvýší vaše šance, že vám půjčka bez registru bude schválena. A hrozí menší riziko, že vás malá půjčka dostane do velkých problémů.