Výčitky nám nepomohou. Není čas propadat panice a beznaději, že se nic nezmění. Pak se dostaneme do bludného kruhu a pocit zoufalství a naprosté beznaděje stále roste. Jak tedy přestat žít od výplaty k výplatě a jak na dluhy? Přestaňte žít nad své poměry a utrácet a začněte více šetřit i vydělávat.

Šetření má svůj význam

Ani šetřit nejde zcela neomezeně. Když půjdete do extrémů, brzy padnete vyčerpáním či do deprese. Dejte si pozor na to, ať ušetřené peníze neutratíte někde jinde. Nenechte se zlákat akcemi a slevami. Nekupujte to, co nepotřebujete, ať nevyhazujete prošlé zásoby. Pokud ale něco nutně potřebujete, smysluplně je využijte.

Zkuste vydělávat více peněz

K cestě z dluhů může pomoc i malý přivýdělek ve formě brigády. Dejte si ovšem pozor na známá pořekadla: „S jídlem roste chuť“ nebo „Výdaje narůstají úměrně s příjmem.“ Obě jsou zcela pravdivá. Pouhé vydělávání více peněz vás z dluhů nedostane. Pokud nás práce baví a naplňuje, chceme se za to odměnit. Jestliže nás nebaví a nutíme se do ní, chceme si to něčím kompenzovat. Navíc se můžeme dostat za hranici sil, času i energie. Je prostě čas přestat si žít nad své poměry. Nesnažte se ze sebe udělat někoho, kým nejste. To vás totiž zbytečně táhne do dluhů.

Vždy se zeptejte sebe, jestli na to máte

Chcete si koupit třeba sportovní auto? Udělejte si test. Máte proto jeden z těchto důvodů:

  1. potřebuji ho
  2. chci ho
  3. takové auto ani nechci, ale budu vypadat před okolím lépe a budit dojem, že na to mám

Pokud šetříte a máte dluhy, připadá pro vás v úvahu jen varianta a). Pak si odpovězte na otázku, k čemu to potřebujete. Na cestu do práce nepotřebujete „sporťák“. Zvolte levnější vůz. Pokud se zbavíte nutkání udělat dojem, začnete dělat věci, co vám skutečně dělají radost a plnit si své vlastní sny. Je úplně jedno, že ostatním vaše sny připadají směšné. Opravdoví přátelé vás podpoří. Požádejte o prodloužení lhůty splatnosti, odklad splátek a úpravu splátkového kalendáře u všech úvěrů.

Začněte mimořádnými splátkami navíc

Šetřením nebo zvýšením výdělku uvolněte nějakou částku ze svého rozpočtu a svůj nejnižší dluh doplaťte splátkami navíc. Jakmile bude nejnižší dluh doplacený, použijete částku ušetřenou za jeho splátky na mimořádné splácení dalšího závazku. Vždy použijte peníze uvolněné ze splátek prvního, druhého a dalšího dluhu. Pokračujete, až zcela splatíte dluhy. Celou dobu, co se budete zbavovat dluhů, zůstanete po finanční stránce zhruba na stejné úrovni. Každý měsíc musíte vyjít se stejnou částkou, ale váš dluh se snižuje stále rychleji.

1. Seřaďte své dluhy od nejnižších po největší

Můžete zkusit seřadit své dluhy podle úroků. První dluh má mít nejvyšší úrok. Ušetříte nejvíce peněz na úrocích. Pokud je moc velký, zkuste splácení od nejnižšího dluhu. Sice neušetříte maximální možnou částku, ale s mizejícími závazky budete mít motivaci ve splácení pokračovat.

2. Najděte skulinku ve svém osobním rozpočtu

V rodinném rozpočtu najděte zbytečné výdaje. Sepište si všechny příjmy a poctivě si pište veškeré výdaje. Nezapomínejte na kávu do kelímku ani bagetu na svačinu. Každá koruna se počítá a vždy se najde nějaká skulina. Seškrtejte všechno, co není nezbytně nutné. Máte předplatné na stahování hudby či filmů za 200 korun na měsíc? Tak se bez něj zkuste obejít.

3. Z uvolněných peněz posílejte mimořádné splátky vždy na nejnižší dluh

Nejmenším dluhem může být kreditní karta. K minimální splátce 200 korun měsíčně přidejte dalších 200 korun z uvolněných peněz a splácejte pravidelně 400 korun měsíčně. Od prvního měsíce se dluh bude snižovat mnohem rychleji. Pak přijde na řadu spotřebitelský úvěr na 15 000 korun a následuje třeba půjčka na 150 000 korun. Jde o způsob, jak se rychle zbavit dluhů, ale musíte být precizní.

Půjčka na dluhy? Dostaňte se z dluhu pomocí konsolidace půjček

Jednou z cest, jak řešit dluhy, je požádat o refinancování. Konsolidací úvěrů sdružíte všechny své dřívější půjčky, revolvingové a spotřebitelské úvěry, kreditní karty a kontokorenty do jedné velké půjčky či úvěru a získáte:

  • nižší úroky
  • lepší podmínky
  • větší přehled
  • více klidu a méně stresu

Díky sloučení půjček navíc nemusíte hlídat u spousty finančních produktů data splatnosti, variabilní symboly a výši splátek. Určitě se ale nad konsolidací půjček dobře zamyslete a prostudujte si detailně podmínky tohoto úvěru. Každému navíc nepůjčí bankovní instituce a může vybírat pouze z nebankovních půjček bez doložení příjmů nebo bez nahlížení do registru. Ne vždy je sloučení půjček výhodné řešení. Například je důležité zvážit, jestli nemají vaše současné půjčky sankce za předčasné splacení, dále zda podmínkou získání úvěru není pořízení dalších finančních produktů a také propočítat, jestli celkově zaplatíte méně nebo se vám pouze sníží splátky v důsledku prodloužení doby splatnosti.

Jak zjistit, kde mám dluhy

Jednou z cest, jak zjistit dluhy, je použít nějakou firmu na internetu. Například za malý poplatek na exekuceinfo.cz. Je jich určitě více a nejprve si vždy prověřte, zda vám prověří všechny tyto instituce:

  • Exekuční registr
  • Solus
  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací
  • Sociální pojišťovna
  • Zdravotní pojišťovna
  • Finanční úřad

Osobní bankrot

Poslední možností, jak se zbavit dluhu, můžete v krajní situaci vyhlásit osobní bankrot neboli oddlužení. Pak následuje právní řízení v podobě insolvence a řeší se přes soudy. Dává to naději vám, jako dlužníkovi, ale i věřiteli, že alespoň z části splníte své dlužné závazky. Od data podání žádosti o insolvenci se pozastavuje vykonavatelnost exekucí. Pak ale 5 let musíte žít z absolutního minima. Všechny peníze navíc si nárokuje věřitel.

Obraťte se na dluhové poradny

Přemýšlíte, jak na dluhy a exekuce a uvažujete o osobním bankrotu nebo si nevíte rady s konsolidací půjček? Poraďte se s odborníky nebo neziskovými organizacemi, které vám poskytnou bezplatnou pomoc. Na webu sako.justice.cz najdete seznam akreditovaných osob, kterým byla Ministerstvem spravedlnosti udělena akreditace pro poskytování služeb v oblasti oddlužení. Na webu mapa exekucí si pak snadno můžete vybrat dluhovou poradnu ve vašem regionu přímo na mapě.

Vybrané dluhové poradny a organizace pomáhající s dluhovou problematikou:

Člověk v tísni

Rubikon centrum

Poradna při finanční tísni

  • Působnost: Praha, Ostrava, Ústí nad Labem. Výjezdní poradny: Šumperk, Plzeň, Hradec Králové, Česká Lípa, Litvínov a Prostějov.
  • Web: financnitisen.cz

Asociace občanských poraden

Bezplatná právní poradna