Alternativa revolvingového úvěru

Kreditní karta představuje poměrně pohodlný způsob, jak získat rychle prostředky. Z finančního hlediska jde o revolvingový úvěr, tedy takovou půjčku, která po určitou omezenou dobu poskytuje možnost čerpat předem schválené finanční prostředky, které ale plně vyčerpat není nutné. Jde spíše o takovou malou domů, zálohu, kam sáhnout v případě nouze. A jako takové by také měly být vnímány. Nabízejí kromě jiného často i tzv. bezúročné období, tedy omezený počet dní, po které je možné čerpat prostředky z karty, aniž by naskakovaly úroky. Pokud si tento termín ohlídáte, můžete díky kreditní kartě získat půjčku zcela zdarma.

Kreditní karta je vhodná pro každého

Kreditní kartu si může zřídit prakticky každý, kdo splní podmínky jejího vydání. Většinou jde o minimální pravidelný měsíční příjem, věk nad 18 let a české občanství. Pak již záleží na konkrétním klientovi, jestli bude využívat kartu k placení anebo spíše jako příležitostnou finanční zálohu s bezúročným obdobím. Oproti debetní kartě nabízí ta kreditní mnohé další výhody navíc:

 • Je možné na ní čerpat například cestovní pojištění, což se vyplatí při cestách do zahraničí.
 • Lze využít zajímavých slev u obchodních partnerů vydavatele.
 • Kreditní kartou můžete samozřejmě platit přes internet.
 • Nabijete s ní přes bankomat kredit mobilního telefonu.
 • Často jsou majiteli karty připisovány i odměny za její využívání.
 • Vyplatí se při častých platbách do zahraničí.
 • Díky kreditní kartě lze získat úvěr prakticky ihned.
 • Je možné ji použít pro nečekané výdaje a nákupy.
 • Kreditní kartu lze využít i k placení běžných nákupů a ohlídáte-li si bezúročné období, můžete kreditku využít k platbám na internetu.
 • Využít ji můžete i jako flexibilní úvěr.

Rizika spojená s kreditními kartami

S kreditní kartou získá její majitel úvěr v okamžiku, kdy s ní zaplatí anebo s ní vybere peníze z bankomatu. To je na jedné straně výhoda – peníze dostupné kdykoliv a kdekoliv, na druhou stranu to představuje riziko.

 • K dispozici je neustále celý úvěrový rámec, je ale potřeba si pamatovat, kolik z něho již bylo vyčerpáno. V případě jeho přečerpání totiž hrozí vysoké sankce. Jestliže si to nepamatujete, stačí zavolat na linku klientů anebo si ověřit výši čerpání v bankomatu.

 • Nutnou podmínkou čerpání úvěru bývá obvykle jeho pravidelné splácení, jehož splátky se sice pohybují velmi nízko, obvykle okolo 5 % úvěrového rámce, ale přesto nejsou nulové a je potřeba s nimi počítat. Třeba tak, že si ohlídám, aby z výplaty zbyly alespoň peníze na splátky.

 • Je potřeba také znát termín konce bezúročného období pro možnost využití úvěru zadarmo.

Pravidla pro bezpečné používání kreditní karty

Kreditní kartu je výhodnější používat jako prostředek pro platby nikoliv pro úvěr. Rozhodnete-li se ale již kreditní kartu využívat jako bezpečnou formu flexibilní půjčky, je potřeba dodržovat několik pravidel, která vám pomohou předejít problémům s dluhy. Která to jsou?

 • Přiměřený úvěrový limit

I přestože vám banka nabízí prostředky rovné několikanásobku vašeho platu, je dobré zůstat nohama na zemi. Úvěrový rámec si sjednejte na maximálně dvojnásobek vašeho platu, což jsou peníze, které budete schopni poměrně bezpečně a rychle splatit i v případě, že přijdete o práci anebo vás postihne nečekaná nemoc.

 • Nakupujte tak, abyste úvěr splatili nejpozději do čtvrt roku

Lákají vás neomezené nákupy s kreditní kartou? Tak si na ně nechte zajít chuť. Své výdaje na kreditce se snažte splatit maximálně do 3 měsíců. Jinak vám budou zbytečně naskakovat úroky, kterých se budete jen těžko zbavovat.

 • Využívejte kreditní kartu spíše na pokrytí drobného nedostatku prostředků

Tedy, jestliže potřebujete pár drobných před výplatou anebo si chcete vzít spotřebitelský úvěr na tak nízkou částku, kterou vám nikdo nedá, je pro vás kreditní karta dobrou alternativou.

 • Hlídejte si pravidelný příjem

Na kreditní kartu by měli zapomenout ti, kteří mají nepravidelný nebo žádný příjem. Pro ně totiž bude dočasným řešením nedostatku peněz, které se ale samy nikde neobjeví a dluhová past bude jen narůstat.

 • Čtěte smlouvy

Na kreditní kartu by si měli dávat pozor také lidé, kteří nečtou obchodní podmínky a smlouvy. Může je totiž vyjít pěkně draho. Dokumenty si prostudujte opravdu pečlivě. Právě ta nejdůležitější fakta jsou často uvedena tím nejmenším písmem.

Kde získáte kreditní kartu?


Kreditní kartu vám obvykle nabídne sama banka jako doplněk k vašemu běžnému účtu. Nemáte-li tedy ke svému bankovnímu účtu sjednán kontokorent neboli možnost jeho přečerpání do mínusu, je řešením právě kreditní karta. Druhou možnost získání kreditní karty představuje nákup na splátky u některého z partnerů splátkové společnosti. O kreditní kartu můžete v obou těchto případech požádat sami anebo vám ji rovnou nabídnou.

Specifika karty vydané splátkovou společností

 • Kreditní karta vydaná splátkovou společností na rozdíl od té vydané bankou není vázána na bankovní účet.

Může si ji tedy pořídit širší skupina lidí, kteří jejím prostřednictvím mohou realizovat nákupy na splátky anebo výběry z bankomatu. Podmínkou jejího použití je stejně jako u karty vydané bankou pravidelné hrazení alespoň minimálních měsíčních splátek. Kreditní kartu od splátkové společnosti tak může získat prakticky každý, kdo v minulosti nakupoval na splátky u některého z jejích partnerů a potřebuje peníze do rezervy.

 • Vydání a vedení kreditní karty od splátkové společnosti není obvykle spojeno s žádnými poplatky.

I v tom se od té vydané bankou liší. S poplatky je spojeno až případné čerpání úvěru. Ty pak mohou být naopak vyšší než poplatky spojené s bankovní kreditní kartou.

Jak zacházet s kreditní kartou?

Způsobů jejího využití je samozřejmě mnoho, ale proto, aby vám karta dobře sloužila a nestala se spíše přítěží, s ní zacházejte podobně jako s vašimi těžce vydělanými penězi. To znamená, opravdu si dejte pozor na to, za co s ní budete platit. Také nikomu neprozrazujte váš pin a nikam si ho nepište. Uvědomte si, že v případě jeho vyzrazení, byste mohli přijít o úvěrovým rámcem dané finanční prostředky, které mohou být poměrně vysoké. Při transakcích v restauracích či u obchodníků svoji kreditní kartu mějte vždy na očích a vyžadujte doklady. Ty si můžete uschovat a poté kontrolovat výši čerpání úvěru. Ostražitost se vyplácí také při výběru z bankomatu. Jestliže zjistíte, že vám kreditní karta zmizela, okamžitě kontaktujte zákaznickou linku jejího vydavatele a zablokujte ji.