Porouchalo se vám auto, které potřebujte k dopravě do práce?

Jestliže nemáte prostředky na opravu svého vozu, na kterém jste existenčně závislí, rozhodně o půjčce přemýšlejte. V tomto případě ji totiž tím, že budete moci jezdit i nadále do práce, velice rychle splatíte. Situace je však odlišná v případě, že vůz máte jen jako jakýsi bonus navíc a do práce se pohodlně dostanete i tramvají nebo autobusem. V tomto případě je pak půjčka na opravu vozu zbytečným výdajem, protože jej nepotřebujete k zajištění obživy.

Které velké domácí spotřebiče potřebujete nezbytně k životu?

Podobná situace jako s osobním vozem nastává i v případě domácích spotřebičů. Mezi ty základní můžeme zařadit zejména sporák, pračku. I v těchto případech je potřeba se rozmyslet podle akutnosti situace. Jestliže se vám například rozbije pračka, dává rozhodně smysl vzít si spotřebitelský úvěr a pořídit novou než utrácet za čistírnu nebo prát ve veřejné prádelně. Podobně na tom budete i v případě porouchaného sporáku. Částka vydaná za dovoz jídla či stravování se v restauracích bude mnohem vyšší než úroky zaplacené za jednorázovou půjčku. V případě ostatních spotřebičů jako například myčky nádobí a sušičky prádla sice jejich poroucháním přijdete o jistý komfort, můžete si však bez dalších výdajů počkat, než našetříte.

Kterému typu půjček byste se naopak měli vyvarovat?

Rozhodně se vyhýbejte půjčkám na zábavu. Do toho se počítají nejen prostředky na pořízení vánočních dárků, chytré elektroniky, ale také půjčka na exotickou dovolenou, na kterou si nejste schopni při svých příjmech vydělat. Vzít si úvěr na některý tento účel je vyloženě hazardování s kondicí vaší domácí pokladny.