Jaký je současný stav?

Banky si opatření ČNB vykládají po svém. Přestože se jim zdroje zlevnily, poměrně pružně přistoupily ke snížení úrokových sazeb drobným střadatelům, k výraznému zlevnění hypoték a úvěrů se zatím ale neodhodlaly. Podle některých expertů je jen otázkou času, kdy je současná situace k tomuto kroku donutí. Klesá totiž zájem o úvěry ze strany spotřebitelů, noví zájemci o hypotéky se také příliš nehrnou a banky si navíc nové žadatele o úvěr důkladně prověřují především s ohledem na jejich budoucí schopnost splácet. Škodnými na této situaci tak jsou především ti, kteří spoří a kteří by o úvěr zájem měli, ale hrozí jim vyšší úrok spojený s rostoucím rizikem jejich neschopnosti splácet, tzv. riziková přirážka, kterou banky reagují na extrémní nárůst problémových úvěrů a na horší bonitu stávajících i nových klientů.

Levnější hypotéky nabízí především menší banky

Plošné zlevnění hypoték se prozatím nekoná, lze jej však očekávat. V současné době však zlevnění hypotečních a spotřebitelských úvěrů využívají zejména malé banky, které v něm spatřují možnost přilákání nových klientů a zvýšení svého tržního podílu.

Jejich větší kolegyně se přidávají jen neochotně

Velké banky se přidávají jen pozvolna, trend je nicméně dán a v této situaci jej jen těžko může něco zvrátit. Pokles sazeb hypoték lze tedy očekávat, s ním ale klesne pravděpodobně také úročení stavebního spoření a dalších finančních produktů pro drobné střadatele. Pravděpodobně v době, kdy se alespoň minimálně zklidní situace a banky budou moci přikročit ke snižování rizikové přirážky. Čím dříve tedy budou rozvolněny vládní restrikce a čím dříve se ekonomika zotaví, tím dříve lze očekávat i reakci úvěrového trhu. Bude-li zotavení trvat delší dobu, případně zasáhne-li nás další krize v souvislosti se šířením nákazy koronaviru, lze očekávat jen pozvolný nástup redukce sazeb u hypoték a úvěrů. Při současném stavu a předpokladu úplného rozvolnění vládních restrikcí k 8. 6. 2020 lze očekávat prozatím optimistický scénář, který předpokládá první rozsáhlejší zlevňování hypoték již koncem tohoto roku. Zda dojde tento předpoklad k naplnění, uvidíme za několik měsíců.