bydlení, tedy hypotéka, případně splácení auta. Tohle jsou dvě věci, kvůli kterým se nejčastěji zadlužíme. Na druhou stranu nám ale situace přeje, silná ekonomika a více než dobrá situace na trhu práce nám umožňuje ve většině případů splácet své závazky téměř bez problémů.

„Skoro dva biliony korun. Taková je bilance za minulý rok, tolik celkem Češi dluží. Meziročně je to nárůst o více než 8 %. Také jsme se polepšili s platební morálkou, ta je lepší skoro o 10 %. Celkově ekonomická situace trhu s půjčkami prospívá.“

Oblíbenost nebankovní půjčky roste

Nebankovní půjčky jsou stále oblíbenější, a to především ty krátkodobé. Ať už potřebujete půjčku do výplaty, protože nemáte z čeho zaplatit energie, náhle musíte koupit vybavení do domácnosti – s tím vám pomohou krátkodobé nebankovní půjčky. Lidé si je oblíbili z jednoduchého důvodu, a to protože se jedná o rychlou a snadnou možnost, jak se poprat s nečekanými výdaji. Ideální jsou v takovém případě nebankovní půjčky do 10 000 Kč.

„Krátkodobé nebankovní půjčky do výplaty jsou oblíbené proto, že nepředstavují skoro žádné riziko. Nejčastěji se jedná o částky do 10 000 Kč které snadno bez rizika splatíte. Hlavně ale jednoduše vyřešíte svou finanční situaci během pár minut.“

Lidé si nechtějí půjčovat zbytečně větší půjčku, než potřebují. A samozřejmě je to nelogické a riskantní. Ovšem banky nízké půjčky většinou nenabízí. Taková půjčka do 10 000 Kč je pro ně prakticky bezvýznamná. To je jeden z důvodů, proč si lidé oblíbili nebankovní půjčky – snadno si půjčí jen tolik, kolik skutečně potřebují a zbytečně se nezadlužují. Přitom nebankovní půjčky se objevují už od 1000 Kč, což je pro banky nepředstavitelné.

Žádné vyplňování nekonečných formulářů a dokazování, že máte z čeho splácet

Bezpečná půjčka nutně nemusí znamenat až paranoidní prověřování bonity klienta. Není tajemstvím, že nebankovní půjčky získáte s nižší bonitou, přesto se jedná o bezpečnou půjčku. Poskytovatelé nebankovních půjček jsou ke svým klientům benevolentnější. Nepotřebují za každou cenu doložení příjmů a jiná potvrzení. Avšak pozor, někdy je to za vyšší úrok při splácení. Zajímejte se o RPSN, jedině tak zjistíte, kolik celkově opravdu zaplatíte.

Výhodná půjčka prakticky ihned na účtu

Rychlost a flexibilita je dalším faktorem, který u nebankovních půjček vede. Procesy v bankovních korporátech se jen těžko rychle přizpůsobují potřebám a změnám trhu. Naopak poskytovatelé nebankovních půjček jsou zkrátka flexibilní a reagují ihned. Nebankovní půjčky jsou tak rychlé, že peníze můžete mít prakticky ihned na účtu. Nebankovní půjčky tak reagují ihned na vaše potřeby. Tipnete si, jak dlouho trvá vyřízení úvěru u banky?

Bezpečná půjčka na cokoli

Společnosti, které poskytují nebankovní půjčky se nezajímají o to, na co půjčku potřebujete. Půjčka na auto, půjčka na vybavení bytu – je to jedno. Prostě vám půjčí peníze na cokoli. To je další důvod, proč lidé často raději volí nebankovní půjčky. Nemusí totiž dokládat, k čemu vlastně peníze potřebují. Banky sice často mají u účelových půjček nižší úrok, ale nebankovní půjčky se jim často vyrovnají svým standardním úrokem – zkrátka jsou levnější.

Studentská půjčka nebo podnikatelská, to nehraje roli

Víceméně je jedno, jestli studujete, pracujete v zaměstnání nebo jste podnikatel. Nebankovní půjčku získáte bez rozdílu, stačí, když splníte potřebné podmínky. Nutně je to zákonem definovaná hranice minimálně 18 let, dále také úplné ověření totožnosti a často i trvalé bydliště na území České republiky. Rozhodně ale nehraje roli, z jaké výdělečné činnosti máte příjem, rozhodující jen je, jestli je dostatečně vysoký, abyste půjčku mohli bezpečně splácet.

Takzvaná půjčka na dřevo, tedy půjčka v hotovosti

Nebankovní půjčky se často pojí se slovem „ihned“. Ano, rychlá půjčka, kterou máte ihned na účtu. Ovšem co když účet z nějakého důvodu nemáte? Ani to nemusí být překážkou. Zatímco banka vám bez bankovního účtu nepůjčí, nebankovní půjčku získat můžete. Velmi oblíbené jsou mezi některými klienty i hotovostní půjčky, vyplacené přímo klientovi osobně. To je další důvod, proč lidé často volí nebankovní půjčku.

Bezpečná půjčka není nutně jen od banky

Jeden ze zažitých mýtů je, že banky vám zaručeně nabídnou bezpečnou a výhodnou půjčku, kdežto nebankovní půjčka je často riskantní. To platilo ještě v době, než Česká národní banka začala udělovat licence a nekompromisně na trh s půjčkami dohlížet. Dnes už vám téměř žádné podvody nehrozí. Nebankovní půjčky jsou často stejně bezpečné, jako půjčky od banky. Přesto je ale opak silně zakořeněn ve společnosti. Ovšem, dnes už nic takového neplatí.