Co dělat, když máte záznam v registru dlužníků

Prvním krokem pro získání půjčky by měla být snaha o vymazání zápisu z registru dlužníků. Tím se totiž otevírá celé spektrum mnohem výhodnějších možností a dosáhnete často až na výrazně nižší úrokové sazby. Důvody pro zápis do registru dlužníků jsou jasné. Prostě jste zapomněli či nemohli zaplatit svůj dluh vůči konkrétní společnosti. A nemusí jít nutně o půjčku, ale například také o platbu za energie, pojištění a podobně.

Informaci o tom, jestli máte záznam v registru dlužníků, najdete nejčastěji na internetových stránkách daného rejstříku. Konkrétně se využívá zejména registr SOLUS, případně BRKI, NRKI. O žádost z výpisu můžete požádat také osobně či poštou.

Snažte se co nejdříve odstranit svůj záznam z registru

Podle zákona o spotřebitelských úvěrech by totiž každá registrovaná a řádná společnost měla předem prověřit, jestli půjčku zvládnete splácet, což v praxi znamená doložení příjmů či nahlédnutí právě do registrů. Cílem tedy je, snažit se co nejdříve odstranit daný záznam.

Jakmile splatíte všechny zbývající pohledávky i s úroky, mělo by dojít k odstranění záznamu v registru. Celý proces však může nějakou dobu trvat. Záznamy za pozdní splácení účtu za telefon či energie po včasném zaplacení vymizí do jednoho roku. V případě nesplácených půjček jde o dobu až tři roky. Bohužel dřívější doba výmazu před uplynutím těchto lhůt není možná. Jiná situace nastává v případě, kdy nemáte žádné závazky, ale přesto máte záznam v registru. V takovém případě kontaktujte příslušný registr a zjistěte si možnosti, co udělat pro ověření či rovnou vymazání této informace.

3 pravidla pro výběr půjčky bez registru

Pro získání půjčky bez registru platí některá specifická pravidla a omezení. Tím největším problémem je hlavně výrazně menší výběr nabídek. Půjčku bez registru získáte zejména od nebankovních poskytovatelů, přičemž vyšší úrok nebývá překvapením.

Půjčte si takovou částku, jakou zvládnete včas splatit

Při půjčování v situaci, kdy již záznam v registru máte, je opravdu velmi důležité vědět, že novou půjčku zvládnete splácet. Spočítejte si, jestli vám vše dobře vychází v souvislosti s měsíčním příjmem. V situaci, kdy víte, že nově půjčené peníze nezvládnete včas splácet, snažte se najít jiné řešení, jak získat finance. Při využití další půjčky si totiž zaděláváte na problémy se splácením, které v konečném důsledku mohou vést až k exekuci.

Využijte srovnávače půjček

Stejně jako v případě hledání každé jiné půjčky, i tady platí, že čím výhodnější podmínky, tím lepší. V nejrůznějších srovnávačích se snažte najít nebankovní půjčku bez registru s nepříliš vysokým úrokem a zároveň bez vyšších poplatků. Smiřte se ale s tím, že kritérium pro výběr obsahující absenci nahlížení do registru, znamená menší výběr a často nutnost prokázat svou bonitu jiným způsobem, jako je například doložení dostatečných příjmů.

Zajištění půjčky

Variantou, jak překonat problém se záznamem v registru dlužníků, je zajištění půjčky. To znamená, že jako pojistku budete ručit svou nemovitostí. V takovém případě totiž nemusí být problém se získáním i vyšší půjčky. V případě neschopnosti splácet však můžete o nemovitost přijít, takže jde o rozhodně o způsob, který využívejte opravdu v poslední nouzi, ideálně vůbec.