
Nově mohou půjčky poskytovat pouze osoby, které získají povolení České národní banky. Doposud mohl půjčky poskytovat každý, kdo měl k tomu živnostenské oprávnění. V případě, že si poskytovatel nepožádá do konce února o oprávnění ČNB, jeho stávající oprávnění zanikne.
Nebankovní poskytovatelé musí nově také složit minimální výši kapitálu 20 milionů korun. Díky těmto náročným požadavkům je tedy více než jisté, že se trh pročistí od nepoctivých poskytovatelů půjček, kteří půjčují s vysokým úrokem, případně se živí tím, že vybírají poplatky předem a půjčku už vám zapomenou poskytnout. Mezi lidmi je o nebankovní půjčky velký zájem a proto bylo pro nepoctivé poskytovatele půjček velmi jednoduché poskytovat nepoctivé půjčky, bez patřičného oprávnění či s neplatnou rozhodčí doložkou, apod.
Nově spadají veškeré půjčky pod dohled ČNB a to i úvěry do 5 000 Kč, které doposud nebyly nijak regulovány a poskytovatelů byly desítky. Nyní kvůli přísným podmínkám zůstanou pouze ověřené a spolehlivé společnosti. Častým podvodem byly také skryté poplatky v podmínkách spotřebitelských úvěrů, penále za nedodržení smlouvy nebo poplatky za předčasné splacení půjčky. Mnoho zákazníků především drobné písmo ve smlouvách nečte, nebylo tedy pro podvodníky nic složitého vsunout do textu nečekané poplatky. Spotřebitel pak často platil tisíce korun navíc, aniž by byl s poplatky seznámen.
Nový spotřebitelský zákon těmto podvodníkům nenahrává, chrání spotřebitele, kteří se ocitnou v situaci, kdy si potřebují půjčit peníze.