Věčné dokládání příjmů

Potřebujete nějaký spotřebitelný úvěr? Leasing? Hypotéku? Americkou hypotéku? Ať už žádáte v bance nebo vás zaujala nějaká nebankovní půjčka, skoro vždy platí, že po vás bude vyžadováno doložení příjmů. A logické je, že čím vyšší půjčku chcete, tím vyšší budete muset mít k jejímu schválení příjmy.

Nejedná se přitom o jednorázové příjmy - u vysokých půjček dokládáte příjmy například za předchozí čtvrtletí nebo dokonce za rok zpětně. A řada žadatelů tak už předem tuší, že budou se svou žádostí odmítnuti, protože jejich příjmy nebudou vyhodnoceny jako dostatečné.

Také vám tahle praxe vadí? Víte, že byste na splácení půjčky měli, ale banka si myslí opak? A stejný názor má i zvolená nebankovní společnost? Nevěště hlavu a hledejte dál. Na trhu je totiž dostupná i takzvaná půjčka bez příjmu. Nenabízí ji každý poskytovatel půjček. Ale jak se říká – kdo hledá, ten najde.

Jde to i bez velkých příjmů

Je logické, že pokud nemáte vůbec žádné příjmy, neměli byste si půjčovat. Ale určité příjmy nejspíš máte, jinak byste dlouho nepřežili. Možná dostáváte nějaké sociální dávky, máte starobní důchod, jste na rodičovské dovolené a tak dále. Ale v bance takový příjem považují obvykle za nedostatečný. Ani u řady nebankovních poskytovatelů s ním neuspějete.

Pokud i přesto potřebujete půjčit peníze, můžete najít právě produkt, který se profiluje jakožto půjčka bez příjmu. Taková půjčka bez příjmu je přitom určena zejména lidem, kteří mají velmi nízké příjmy - jsou nezaměstnaní, jsou to studenti, invalidní/starobní důchodci, matky na rodičovské dovolené. Nikdo po nich jejich příjmy dokládat nechce a půjčku často dostanou i tak - jen na základě své žádosti.

Rizikovější půjčka bez příjmu

Pokud poskytovatel půjčky netuší, jaký máte příjem nebo zda vůbec nějaký máte, jde do značného rizika. Co když nebudete schopni splácet? Jsou sice cesty, jak na vás částku může vymáhat, ale ani tak není jisté, že ji splatíte. Takových případů už bylo a bude... A protože poskytovatelé půjček nejsou žádní hlupáci, vědí, jaké riziko podstupují.

Kvůli tomu bývá půjčka bez příjmu nastavena tak, že je u ní výrazně vyšší úrok než u jiné nebankovní půjčky, která vyžaduje doložení dostatečných příjmů. Druhou pojistkou poskytovatele je vysoká roční procentní sazba nákladů (RPSN), která obvykle dosahuje několik stovek procent a někdy i více.

Což znamená, že půjčka bez příjmu je drahá nebankovní půjčka – neboli přeplatíte hodně peněz. Každý poskytovatel má jiné úroky a RPSN, ale vždy vás to bude stát víc než běžná nebankovní půjčka.

Pozor na nesplácení

Velkým rizikem je, pokud je vám půjčka bez příjmu schválena, ale přeceníte své možnosti. Vzápětí zjistíte, že nejste schopni splácet. Někteří poskytovatelé nabízejí odložení splátek, prodloužení doby splatnosti nebo snížení splátek – zato jiní nikoliv. Penále a úroky vám naskakují dál a poskytovatel začíná využívat další možnosti, jak z vás dostat peníze, jež mu právem náleží. Velmi snadno se můžete dostat do hledáčku exekutorů. A jelikož exekuce na plat u vás pravděpodobně nepadá v úvahu, dostane se do ohrožení váš majetek a váš domov.

Proto byste měli několikrát pečlivě zvážit, jestli je půjčka bez příjmu to pravé řešení pro vás. Stejně snadno, jako si ji sjednáte, vás může dostat i od velkých problémů.